Otkrij najljepše mostove na hrvatskim rijekama – od legendarnog Kudina mosta do skrivenih kamenih ljepotana na Dobri, Krupi, Cetini i Zrmanji. Istraži čuda prirode i graditeljstva!
Hrvatske rijeke kriju ne samo prirodna čuda, već i arhitektonske dragulje koji ih prelaze – od drevnih pločastih mostova do elegantnih kamenih luka. Ovi mostovi nisu samo funkcionalne građevine, već priče u kamenu i drvu, usklađene s krajolikom i često povezane s legendama, poviješću i tradicijom. Krenimo na put kroz najljepše mostove koji krase hrvatske rijeke.
1. Most na Dobri kod Novigrada
Na ulazu u slikoviti Novigrad na Dobri, kameni most sa skladnim lukovima elegantno premošćuje mirne vode rijeke Dobre. U pozadini se nad rijekom uzdiže moćna kula dvorca Frankopan, a cijeli prizor izgleda poput razglednice iz davnina. No ovaj most nije samo ukras – on je i spoj stoljeća, svjedok prometne i graditeljske povijesti Hrvatske.
Izgrađen 1730. godine u sklopu izgradnje slavne Karolinske ceste koja je povezivala Karlovac s primorjem (Bakrom i Rijekom), Novigradski most jedan je od najstarijih očuvanih riječnih mostova u Hrvatskoj. Njegova konstrukcija, izrađena od domaćeg kamena, i danas odiše čvrstoćom i ljepotom, a spoj je tehničkog nasljeđa i prirodnog sklada kontinentalne Hrvatske.
2. Most na Zrmanji kod Kaštela Žegarskog

U divljem kršu sjeverne Dalmacije, Zrmanja vijuga kroz kanjone i krška polja, a u jendom iod tih polja se preko nje se proteže jednostavan, ali čaroban most u Kaštelu Žegarskom. Ovdje priroda dominira, a most se stapa s ambijentom – mjesto je omiljeno među kajakašima i pustolovima. Uz automobile često prolaze i pastiri s kozama i ovcama. Most je izgrađen sredinom 19. stoljeća. Više o Zrmanji
3. Most kod slapa Sopot u Istri
Skrivena u šumama središnje Istre kod mjesta Pićan, Sopot fascinira svojim slapom koji pada ispod starog kamenom mosta. Slap visine 24 metara se obrušava podno mosta u tirkizno jezerce. u Ovaj sklad prirode i ljudske ruke posebno dolazi do izražaja nakon kiša, kada slap nabujali potok pretvori u vodopadnu bajku. Most je sagrađen početkom 19. stoljeća, a trenutno je u obnovi.
4. Kudin most na rijeci Krupi
Legenda kaže da je zaljubljeni pastir Kude sagradio ovaj most od 12 lučnih kamenih prijelaza od sedre i od kamena kako bi mogao doći do svoje voljene s druge strane rijeke. Danas je Kudin most jedno od najromantičnijih mjesta u Hrvatskoj – ručno građen, smješten iznad tirkiznih sedrenih barijera Krupine ljepotice. Ovo je samo pješački most. Više o Krupi
5. Most na Tounjčici kod Tounja
U dramatičnom kanjonu rijeke Tounjčice, smjestio se jedini dvokatni kameni most u Hrvatskoj, pravi arhitektonski raritet i simbol Tounja. Prvi kat mosta izgrađen je 1775. godine tijekom gradnje slavne Jozefinske ceste, pod vodstvom austrijskog pukovnika i projektanta Vincenza Giorgia Struppija. Most je dobio ime Josipov most, u čast cara Josipa II., a njegov oblik inspiriran je monumentalnom rimskom arhitekturom.
Tijekom obnove ceste 1836. godine, nadograđen je drugi kat mosta, čime je konstrukcija dobila svoj današnji oblik – impresivan spoj inženjerske domišljatosti i klasične estetike, pod vodstvom inženjera bojnika Josipa Kajetana Knežića. Uz kipove i spomen-ploče koji su krasili most, te njegovu dvokatnu strukturu, ovaj je most postao jedinstven primjer mostogradnje ne samo u Hrvatskoj, već i u ovom dijelu Europe. Danas, Tounjski most nije tek prijelaz preko rijeke – to je spomenik epohe, okružen prirodnom ljepotom i poviješću uklesanom u svaki njegov kamen.
6. Most na rijeci Lici kod Kosinja
U zagonetnoj dolini Kosinja, gdje rijeka Lika ponekad potpuno nestaje u dubinama krškog podzemlja, smjestio se veličanstveni kameni most koji povezuje Gornji i Donji Kosinj. Projektiran oko 1925. godine od strane Milivoja Frkovića, a građen tehnikom uklinjenja kamena po uzoru na starohrvatsku mostogradnju, most odiše monumentalnom jednostavnošću i tišinom vremena. Gradnja je trajala od 1929. do 1936., kada je most otvoren za promet. Dugačak 70 metara i širok 5,5 metara, s elegantnim kamenim lukovima i posebnim otvorima za rasterećenje vodnog vala, Kosinjski most nije samo spoj obala, već i spoj stoljeća – simbol trajnosti u krajoliku koji se neprestano mijenja. U sušnim danima, kada Lika presahne, most stoji kao nijemi svjedok zaboravljenih voda.

7. Francuski most na Krčiću
Kod izvora Krke, rijeka Krčić se u svom gornjem toku susreće s kamenim mostom kojeg lokalno zovu “francuski”, iako mu je podrijetlo do danas predmet rasprava. Most nosi duh vojničke preciznosti i romantične pustoši dalmatinske Zagore.

8. Stari most u Sisku (Kupa)
U samom srcu Siska, rijeka Kupa presijeca grad, a preko nje se pruža jedan od najelegantnijih mostova Hrvatske – Stari most, građen od kamena i opeke. Sagrađen 1934. prema projektu inženjera Milivoja Frkovića, ovaj most s impresivnih sedam svodova i dužinom od 400 metara predstavlja remek-djelo hrvatske mostogradnje 20. stoljeća. Spoj funkcionalnosti i estetike, s detaljima poput spiralnih stubišta, kamenih obruba i zupčastog vijenca, čini ga ne samo prometnom poveznicom, već i pravim simbolom Siska – rijetkost među hrvatskim gradovima s tako monumentalnim urbanim mostom. Više o Kupi

9. Pločasti most na Cetini kod Vrlike
Kod Vrlike, nedaleko od izvora Cetine, nalazi se pločasti most – jednostavan prijelaz preko bistre rijeke, građen od velikih kamenih ploča koje se neke ne dodiruju. Okružen moćnom DInarom i zelenilom, ovaj most je možda u sjeni veličanstvenog izvora Cetine i crkvice sv. Spasa, jednog od najstarijih sakralnih spomenika u Hrvatskoj, ali jednako vrijedan. Više o Cetini

10. Most na Cetini kod naselja Panj
Jedan od najdužih kamenih mostova na hrvatskim rijekama smjestio se tiho u mjestu Panj, općina Hrvace, premošćujući Cetinu južno od brane Peruća. Sagrađen 1905. godine kao prvi cestovni most na ovom dijelu rijeke, dugačak je čak 65 metara i u cijelosti građen od kamena, čime se savršeno uklapa u pitomi pejzaž poljičkog zaleđa. Most je nedavno potpuno obnovljen pod budnim okom konzervatora, a njegova obnovljena ljepota danas privlači ne samo vozače, već i bicikliste i putnike željne mira – jer most kod Panja, okružen zelenilom i tišinom, nudi gotovo meditativnu atmosferu. Iako jednostavan, ovaj most nosi značajnu povijesnu i krajobraznu vrijednost te je važna poveznica prošlosti i sadašnjosti Cetinske krajine.

11. Pavića most na Cetini kod Zadvarja
Jedan od najelegantnijih mostova Dalmacije, Pavića most nad Cetinom kod Zadvarja, remek-djelo je pučkog graditeljstva. Skladni kameni lukovi savršeno se uklapaju u okolni kanjon, a pogled s mosta pruža jedan od najljepših prizora na rijeci. Sagrađen je 1900. godine od strane austrougarskih vlasti. Pavića most je kameni most na 7 lukova (četiri sjeverna luka su porušena tijekom 2. svjetskog rata i zamijenjena su betonskim) izvorno zidan dotjeranim kamenim blokovima. Nazvan je po Alfonsu Paviću, carskom potpredsjedniku namjesništva Kraljevine Dalmacije, jednim od najvećih dobrotvora poljičkog kraja.

12. Balački most na Cetini kod Vinalića
Smješten u dramatičnom krajoliku Cetine nedaleko od sela Vinalića kod Vrlike, Balački most (ili Balečki) jedno je od najljepših arhitektonskih nasljeđa sinjske krajine. Izgrađen 1907. za vrijeme Austro-Ugarske, most je podignut u sklopu cestovnog povezivanja dalmatinskog zaleđa, građen domaćim tamnosivim kamenom i rukama lokalnih majstora. Ima tri simetrična lučna otvora na kamenim pilonima i zadržava klasičnu eleganciju mostova s kraja 19. stoljeća. Ukupne duljine 45 metara, most je najviši u ovom dijelu Dalmacije, a obnovljen je 2014. godine uz zadržavanje autentičnog izgleda. Okružen arheološkim nalazištima prapovijesti i antike, Balački most nad Cetinom nije samo prometna veza, već i tiha veza sa slojevitom prošlošću krajolika.

Pogledajte i Cetinu:
Znaš li još koji most?
Hrvatske rijeke kriju još mnoge čudesne mostove – neke su tek staze od kamenih ploča, druge veličanstvene kamene konstrukcije koje traju stoljećima. Ako znaš za još neki most koji zaslužuje biti u ovom popisu, piši nam – jer rijeke spajaju, baš kao i mostovi.
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.